Hansadagene 2016

Hansadagene

Det er 20 år siden sist, og nå skjer det igjen! 9.-12- juni 2016 skal Bergen igjen være vertskap for de internasjonale Hansadagene. I løpet av fire dager vil byen syde av liv, og du vil kunne lukte, smake og høre historien.

Vi lover stort hansamarked, fargerike parader, gjøglere, musikk og dans og åpnings- og avslutningsseremoni.

Praktisk informasjon om folkefesten

Hansadagene vil sette sitt preg på byen mellom torsdag 9. og søndag 12. juni.

Vi oppfordrer alle til å reise kollektivt, sjekk Skyss.no for ruter. For strilene er det også mulig å ta fjordabåt til sentrum i anledning Torgdagen på lørdagen, se  fjordabaatane.no

  •  Bryggen vil være stengt for all trafikk mellom fredag klokken 17.00 og søndag klokken 20.00.
  • Det blir begrenset adgang i Vågen, mange båtplasser er allerede forhåndsbestilt.
  • Det er generelt droneforbud over hele sentrum

Program

Hansadagene 9. juni 2016

Parader og åpninger
10:30-11:30 Barneparade – et samarbeid mellom Barnas kulturhus og Blikkenslagerlauget. Starter ved Barnas kulturhus.
16:30-17:30 Åpningsparade fra Festningskaien til Torgallmenningen.

Torgallmenningen
17:30-18:00 Åpningssermoni og konsert med Ung i Kor Vest og The Brazz brothers

Fisketorget
18:00-20:00 Bergen Beat Club og Bergen Country Music Club presenterer forskjellige band

Byvandring
17:45-20:00 «Bergen og Hanseatene» ved Egil Ertresvaag, start ved Hanseatisk museum

Jektefartsseminar
09:00-16:30 Jektefartsseminar, Bryggen Museum

Det Hanseatiske Museum
09:00-18:00 Omvisning hver hele time på norsk/engelsk/tysk/fransk/spansk. Familieoppgaver på mange språk

Schøtstuene
10:00-18:00 Åpent lokale

Bymuseet
10:00-16:00 Bryggens museum
09:00-16:00 Rosenkrantztårnet
10:00-16:00 Håkonshallen

Mariakirken
09:00-16:00 Åpen kirke, Inngang kr 50

BRYGGERIET – ZACHARIASBRYGGEN
22:30-02:30 Hansa Fest med Andy & Ronny fra Tirol

 

Hansadagene 10. juni 2016

Parader og åpninger
10:00 Åpning HansaMarket
07:30-20:00 HanseChef konkurranse
13:00-14:00 Brannhistorisk parade
17:00-18:00 Buekorpsparade
18:00 Åpning HANSEartWORKS Rådhuset Foaje, v/ Julie Andersland, Bernd Saxe og Alfred Wübbena
Torgallmenningen

12:00-13:00 Bergen Studentersangforening, Sakala male voice choir og Imanta Valmiera choir
13:30-14:00 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford
14:30-15:00 Folk dance ensemble Ligo
15:30-16:00 Kløver og SkarreR
16:30-17:00 Bergen internasjonale folkedansklubb
18:00-18:45 Sjøforsvarets Musikkorps med Frode AlnæsFisketorget
11:00-11:30 Al Medina
12:00-12:30 Stader Hafensänger
13:00-13:30 Kleine Besetzung Osterburger Blasmusikanten
14:00-14:30 Skaz
15:00-15:30 Nefta Lee
16:00-16:30 Namikatse
17:00-17:30 Sangforeningen EKKO
18:00-18:30 BKK koret
19:00-19:30 Bergen Shanty Kor

Fiskehjellen
10:00-10:30 Åpning av Hansamarked
11:00-11:30 Marken Barnehage
14:00-14:30 Chansemble 3einhalb
15:00-15:30 Kurt Ove Mæland
16:00-16:30 Wilga
17:30-18:00 Sofye
18:00-18:30 Myrna Braza
19:00-20:00 Hear me Roar

Mecklenburg-Vorpommern Dorf (Rostock)
11:00 – 11:30 DJ Karsten
13:00-13:30 Deventer Hanzesangers
14:00 -14:30 Music Theater
15:00 – 15:30 Music Theater
16:00 – 16:30 Imagine
17:00 – 17:30 Redningsselskapet 125 år Fjellkoret
19:00-19:30 Music Theater

Hanseatic Corner

11:30-12:00 Kammer Ensemble Lübeck
14:00-14:30 Pärnu Peiarid
15:00-15:30 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford
16:00-16:30 Redningsselskapet 125 år Fjellkoret
17:00-17:30 Bergen Pipes and Drums
18:00-18:30 Slavekoret
19:00-19:30 Bryggesjauerne fra Dokkeskjærskaien

Bryggestredet
10:30-11:00 Blasorchester Feuerwehr Herford
13:30-14:00 Kammer Ensemble Lübeck
14:15-14:45 Kor e Politiet 
15:00-15:30 Samba Primeiro
16:30-17:00 Stader Hafensänger
17:30-18:00 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford

Festningskaien
14:30-15:00 Stader Hafensänger
15:30-16:00 Kammer Ensemble Lübeck
16:30-17:00 Samba Primeiro
17:30-18:00 Nefta Lee

HanseChef
07:30-20:00 HanseChef konkurranse

Gamle Oksøy
10:00-20:00 Besøk en maritim utstilling ombord på Gamle Oksøy

Schøtstuene
10:00-20:00 Uteaktiviteter for barn; smie, vannåkbæring, lykkehjul osv.
12:00-20:00 Café ved Bellevue
11:00-15:00 Gamle håndverksteknikker ved Bergen Husflidslag
17:00-17:30 Volve Vokal
17:00-17:30 «Hansaspill på Bryggen» ved Bergen Byspill. Start foran Bredsgården, slutter på Schøtstuene.
18:00-18:30 «Hansaspill på Bryggen» ved Bergen Byspill. Start foran Bredsgården, slutter på Schøtstuene.
19:00-19:30 «Hansaspill på Bryggen» ved Bergen Byspill. Start foran Bredsgården, slutter på Schøtstuene.

Det Hanseatiske Museum
09:00-18:00 Omvisning hver hele time på norsk/engelsk/tysk/fransk/spansk
Familieoppgaver på mange språk
Slektsgransking ved Slekt og Data Hordaland

Dramshusen skur
10:00-18:00 Aktiviteter for barn med blant annet tørrfiskbanking
12:00-14:00 Nordahl Anthonisen vraker tørrfisk

Litteraturhuset
09:30-11:00 Populærvitenskapelig foredrag med Kjetil Henjum. Tysk i norske dialekter i samarbeid med FAU/ Hordaland Fylkeskommune
11:00-13:00 Quiz basert på byvandring og foredragene

Kunstlogen
11:00-18:00 This contains art! Kunstlogen på Vågsallmenningen – kunst, kunsthåndverk og design fra Bergen og omegn

Barnas kulturhus
10.00 og 11.30 Forestillingen “Den syngende tørrfisk” for barnehager og barnefamilier.

Bymuseet 
10:00-18:00 Bryggens museum
09:00-18:00 Rosenkrantztårnet
10:00-16:00 Håkonshallen
10:00-18:00 Åpen Kafé i Kapteinvaktmesterboligen
10:00-18:00 Åpen kafé Gullskoen

Byvandring
12:00-13:30 «Bergen, hanseatene og alkoholen». En kulturhistorisk byvandring med vekt på bergenske drikkeskikker
Informasjon og påmelding:
Norske Akevitters venner, Bergenhus v/ Egil Ertresvaag
Egil.ertresvaag@gmail.com

Tidsreiser
18:30-19:00 Vitalibrødrene anriper Bergen på Bryggen

Mariakirken
09:00-16:00 Åpen kirke Inngang kr 50
16:30-17:00 Volve Vokal
19:00-20:00 Bergen Domkor. Musikk av Monteverdi, Schütz og Bach. Dirigent domkantor Sigurd Melvær Øgaard.

Korskirken
19:30-20:30 Eikanger Bjørsvik Musikklag

Nykirken
15:00-19:00 Sosialt kulturarrangement for aldersgruppen 11-15 år Mat, workshops og konsert.

Erkebispegården
21:00-23:00 Confusion (Jazz-fusion) i samarbeid med Evans Jazzklubb. (Dørene åpner kl 20.30) Billetter kr 100/50

BRYGGERIET – ZACHARIASBRYGGEN
22:30-02:30 Hansa Fest med Andy & Ronny fra Tirol

Hansadagene 11. juni 2016

Parader
10:00-11:00 Bunadsparade fra Festningskaien til Fisketorget
16:00 -16:45 Regnbueparade

Torgallmenningen
10:00-10:30 Skjold Nesttun Janitsjar
11:00-11:30 Ladezers Limbazi Dancegroup
12:00-12:30 Seniordans Norge
13:00-13:30 Sakala Male Voice Choir
14:00-14:30 Wilga
15:00-17:30 Regnbuedagene
18:00-18:30 Folk dance ensemble Ligo
19:00-19:30 Dragefjellets musikkorps

Fiskehjellen
11:00-11:30 Chansemble 3einhalb
12:00-12:30 Skaz
13:00-13:30 Namikatse
14:00-14:30 Bergen brannkorps musikkorps
15:00-15:30 Sund trekkspillklubb
16:00-16:30 Alverflaten Jazzband
17:00-17:30 Strilaringen
18:00-18:30 Deventer Hanzezanger
19:00-19:30 Wilga

Mecklenburg-Vorpommern Dorf (Rostock)
10:00-10:30 DJ Karsten
12:00-12:30 Kirksis
13:00-14:00 Music Theater
14:00-14:30 Safir blandet kor
15:00-15:30 Sigulda school of Arts “Baltais Fligelis” ensemble
16:00-16:30 Kirksis
17:00-17:30 Deventer HanseSingers
18:00-18:30 Memory game
19:00-19:30 Music Theater

Hanseatic corner
11:00-11:30 Stader Hafensänger
12:00-12:30 Shantychoir Herford
13:00-13:30 BUL ervingen
14:00-14:30 Deventer Hanzezangers
16:00-16:30 Kammer OrkesterLübeck
17:00-17:30 Bergenhus Entusiastkor
18:00-18:30 Bjørgvin Vokal
19:00-19:30 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford

 Bryggestredet
12:30-13:00 Jagdhornbläser Warstein
13:30-14:00 Pärnu Peiarid
15:30-16:00 Kleine Besetzung Osterburger Blasmusikanten
16:30-17:00 Straupe Choir
17:30-18:00 Valmiera Manskor
18:30-19:00 Lübeck Kammer Orkester

Festningskaien
11:00-11:30 Chor und Orchester des Königin-Mathilde-Gymnasiums Herford
12:00-12:30 Lübeck Kammer Orkester
13:00-13:30 Stader Hafensänger
14:00-14:30 Shantychoir Herford
15:00-15:30 Samba Primeiro
16:00-16:30 Bergen mannskor
17:30-18:00 Samba Primerio
19:00-19:30 Bergen Pipes and Drums

Bergen Kokkenes Mesterlaug
07:00-15:00 Sjømatkonkurranse : Årets Sjømatkokk 2016 – Fokus på tørrfisk, festningskaien

Gamle Oksøy
10:00-20:00 Besøk en maritim utstilling ombord på Gamle Oksøy

Hanseatisk museum
09:00-18:00 Omvisning hver hele time på norsk/engelsk/tysk/fransk/spansk
Familieoppgaver på mange språk
Slektsgransking ved Slekt og Data Hordaland

Schøtstuene
10:00-18:00 Uteaktiviteter for barn; smie, vannåkbæring, lykkehjul osv.
12:00-18:00 Café ved Bellevue
11:00-15:00 Gamle håndverksteknikker ved Bergen Husflidslag
12:00-18:00 Kipebinding ved Samson Øvstebø
12.00-12.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg
13.00-13.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg
14.00-14.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg

Dramshusen skur
10:00-18:00 Aktiviteter for barn med blant annet tørrfiskbanking
12:00-14:00 Nordahl Anthonisen vraker tørrfisk

HANSEartWORKS
12:00-18:00 Åpent galleri Kraft, S12 og Rådhuset
14:00 Kunstnerpresentasjoner på S12

Barnas kulturhus
13:00-16:00: Verksted og forestillingen “Den syngende tørrfisk”  for barnefamilier.

Kunstlogen
10:00-18:00 Kunstlogen på Vågsallmenningen-kunst, kunsthåndverk og design fra Bergen og omegn

Bymuseet
10:00-18:00 Bryggens museum
10:00-18:00 Rosenkrantztårnet
10:00-16:00 Håkonshallen
10:00-18:00 Åpen Kafé i Kapteinvaktmesterboligen
10:00-18:00 Åpen kafé Gullskoen
12:00-12:30 Miniparade Fisketorget – Bergenhus
13:00 og 14:00 Demonstrasjon av håndkanoner på Bergenhus
13:00-16:00 Demonstrasjon av middelalder håndverk – Bergenhus

Byantikvaren 
12:00 – 15:00 Besøk i middelalderruinen etter Norges første rådhus, Nikolaikirkeallemenningen

Tidsreiser
13:00-13:30 Vitalibrødrene anriper Bergen på bryggen

Torgdagen
10:00 Bunadsparade
10:00-10:30 Defilering av gamle bruksbåter fra Tollbodkaien til Fisketorget
10.30 Rutebåtene fra distriktet rundt Bergen ankommer.
11:00-13:00 Oppstart med kulturelle innslag
13:00-13:30 Roregatta med gamle bruksbåter på Vågen
14:00-16:00 Underholdning
15:45 Rutebåtene har felles avgang fra Bergen
17:00-19:00 Ausekarane

Mariakirken
09:00-10:15 Flerspråklig gudstjeneste
11.30-13.00 «Skattejakt i Mariakirken»
21.00-TBA  «Barokkmusikk i sommernatten». Anette Bjørnenak, blokkfløyter, Ranveig Helen Lægreid, sang, Ines Maidre, cembalo, Tone Nilssen, viola da gamba. Musikk av Händel, Pepusch, Scarlatti og Purcell.

Nykirken
17:00-18:30 Studentersangforening

Litteraturhuset
15:00-17:00 Lübeck som kulturby og krimkulisse

Altona Vinbar
18:00-19:00 Reisen til det ukjente! En fortellerforestilling om ungdommene som ble voksen i et fremmed land i regi av HiB

Bondens marked
10:00-20:00 Nikolaikirkeallmenningen

Gastronomic Hansa Knowledge Symposium
09:30 – 17:00 Academia Europea, the Bergen Hub arrangerer tørrfisk seminar, krever påmelding
, Engelsk

BRYGGERIET – ZACHARIASBRYGGEN
22:30-02:30 Hansa Fest med Andy & Ronny fra Tirol

Hansadagene 12. juni 2016

Parader og åpninger
14:30-15:30 Avslutningsparade
18:00 Sykkelstunt v/Eskil Rønningsbakken

Torgallmenningen
10:00-10:30 Ladezers Limbazi Dancegroup
11:00-11:30 Skaz
12:00-12:30 Shantychoir Herford
12:30-13:30 Nesttun Unge Strykere med latvisk kor og Folkedansgruppene “Perkonkalns” og “Bergausis”
15:30-17:00 Avslutningsseremoni med påfølgende konsert av Sjøforsvarets Musikkorps og Eikanger Bjørsvik

Fisketorget
10:00-10:30 Chansemble 3einhalb
11:00-11:30 Rostock Hanse duo
12:00-12:30 Midtun Pavilion Orkester
14:00-14:30 Who Cares

Fiskehjellen
11:00-12:00 Tørrfiskoperaen “Querini” fra Røst i Lofoten.
13:00-14:00 Tørrfiskoperaen “Querini” fra Røst i Lofoten

Mecklenburg-Vorpommern Dorf (Rostock)
11:00 – 12:00 Good Morning with DJ Karsten  
14:00-15:00 Music Theater Cammin and Memory Game 
15:00 Time to say goodbye 

Hanseatic Corner
11:00-11:30 Bergen Brannkorps
12:00-12:30 Blasorchester Feuerwehr Herford

Bryggestredet
11:00-11:30 Bergens Turnforeningsorkester

Festningskaien
10:30-11:00 Shantychoir Herford

Gamle Oksøy
10:00-14:30 Besøk en maritim utstilling ombord på Gamle Oksøy

Matarena
12:00 – 14:30 Barneaktivitet, Lag Tørrfisk Bolinhos sammen med dyktige kokker fra Bergen Kokkenes Mesterlaug og elver fra kokkelinjen. For påmelding send mail til ingerid@matarena.no innen 11.06 eller meld deg på ved markedet mellom 10-12 søndag.

Schøtstuene
10:00-18:00 Uteaktiviteter for barn; smie, vannåkbæring, lykkehjul osv.
12:00-16:00 Café ved Bellevue
12.00-12.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg
13.00-13.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg
14.00-14.30 «Hansaliv på Bryggen» ved ungdom fra Vestlandske Teatersenter og Lüneburg

Hanseatisk museum
09:00-18:00Omvisning hver hele time på norsk/engelsk/tysk/fransk/spansk
Familieoppgaver på mange språk
Slektsgransking ved Slekt og Data Hordaland

Tidsreiser
12:00-12:30 Vitalibrødrene anriper Bergen på Bryggen

Dramshusen skur
10:00-16:00 Aktiviteter for barn med blant annet tørrfiskbanking
12:00-14:00 Nordahl Anthonisen vraker tørrfisk

Bergen domkirke
11:00-12:15 Gudstjeneste
14:00-15:15 «Ballade og hjarteklang» med Bergen Domkirkes Jentekor og Sus. Dirigent Eirin Beate Åserud-Løvlid

Bymuseet
10:00-17:00 Bryggens museum
10:00-17:00 Rosenkrantztårnet
10:00-16:00 Håkonshallen
10:00-17:00 Åpen Kafé i Kapteinvaktmesterboligen
10:00-17:00 Åpen kafé Gullskoen
12:00-12:30 Miniparade Fisketorget – Bergenhus
13:00 og 14:00 Demonstrasjon av håndkanoner, Bergenhus
13:00-16:00 Demonstrasjon av middelalder håndverk, Bergenhus

Nykirken
11:00-12:15 Sansegudstjeneste med dåp
19:00-20:30 Konsert med Bergen Unge Strykekvartett og Thea Haugen. Billetter 150/50. Dørene åpner kl. 1830.

Mariakirken
11:00-12:00 Gudstjeneste (Den Anglikanske kirke
14:00-16:00 «Skattejakt i Mariakirken»
18:00-19:00 Gudstjeneste (Den Norske kirke)

HANSEartWORKS
12:00-18:00 Kraft,  S12 og Rådhuset

Kunstlogen
10:00-16:00 Kunstlogen på Vågsallmenningen-kunst, kunsthåndverk og design fra Bergen og omegn

Byantikvaren
12:00 – 15:00 Besøk  middelalderruinen etter Norges første rådhus, Nikolaikirkeallemenningen

 

facebook 3 twitter 3

Følg oss                   Følg oss

Les også

Legg inn en kommentar